Foglalás
Bezár

Fészek Tájház

A madéfalvi Siculicidium emlékmű szomszédságában várja látogatóit a Fészek, a hagyományos székely építészet - tornácos parasztház és gazdasági épület - újragondolt együttese.

A népi építészet örökségét külalakjában hordozó Tájház kiállításoknak ad otthont. A Csűr közösségi tér szerepét tölti be: egyszerre kávéház, kocsma, táncház, színház, könyvtár és kiállító tér is.

A tájház állandó kiállításai:

"Emelt fővel, képek a Siculicidium utóéletéből": a tárlat anyaga két társult kiálljtásból áll. A bonyhádi Völgységi Múzeumból érkezett a bukovinai székelyeket bemutató anyag, míg a madéfalvi veszedelem emlékoszlopánaktörténetét ismertető fejezet Sógor Csaba RMDSZ-es parlamenti képviselő kezdeményezése nyománkészült el. A bukovinai székelyek közel kétszáz éves történetét térképek és arhchív felvételek segítségével ábrázoljuk. A népcsoport többször is lakóhelyet váltott, miközben népes rajokat bocsátott ki a tengerentúlra, erdélybe és az Al-Dunára is. sorra vesszük történetük egyes állomásait, fényzt derítve a vándorlások, telepítések okaira, következményeire. A múltba tekintés mellett a 70 évvel ezelőtt hazatért közösség Dunántúlon való beilleszkedését és kultúrájuk máig fennmaradt emlékeit is szándékoztunk olyan színesen és változatosan bemutatni, amennyire szerteágazó és sokrétű a hagyományörző tevékenységük. A madéfalvi emlékoszlopról szóró tárlat anyagának összeállítását hosszas levéltári és könyvtári kutatás előzte meg, ugyanakkor felhívást intéztünk a lakossághoz is, hogy dokumentumokkal és fényképekkel járuljanak hozzá a kiállítás anyagának bővítéséhez, így született meg a Siculicidium 250. évében, 2014-ben a madéfalvi Fészek Tájházban az emlékműtörténeti tárlat, amely bepillantást enged az emlékoszlop születésének történetébe, az ünnepélyes emlékműavatásba, és kirajzolódik a látogató előtt a 20. század csíki társadalma, a főispán, az országgyűlési képviselő, a tanár, a történész és az 1848-as szabadságharcos egyaránt.

"Évezredes motívumok a népi díszítőművészetben": a gyimesi csángók és a bukovinai székelyek díszítőművészetét bemutató kiállítást szintén a bonyhádi Völgységi Múzeummal együttműködésbe nyílt meg. a tárlat anyaga nem a leggyakoribb, nem a legismertebb, nem a legjellemzőbb, nem a legöregebb, hanem a legrégiesebb emlékeket hordozó - még bukovinában készült - tárgyakból mutat be néhány fennmaradt, csodálatos darabot. A kiállítást a húsvéti időszakhoz kapcsolódóan mutatják be, gyimesi hímes tojásokkal kiegészítve. A látogatóknak arra is lehetősége nyílt, hogy elsajátítsák a tojásfestés e népi hagyományát.
A Fészek Tájház jövőbeni terveiben szereplő újabb kiállítás a csángó kultúra egyes aspektusaira világít rá "Mük szeretünk itt élni" - A csángók élete címmel.

Madaraink - a mi gólyáink: a több fészekkel büszkélkedő falvakban szinte fel sem tűnnek, hisz jelenlétüket természetesnek tekintjük, pedig szerencsének mondható, hogy a Fészek háza táján két gólyafészek is van. a gólyák mindennapi életetét - költéstöl az átrakelésig a tájház honlapjáról is (www.szekelyfeszek.ro) elérhető webkamerán követheti nyomon minden kedves érdeklődő.

Téli vendégeink: itthon maradt, háztáji madarainkról is jó gazdához méltóan gondoskodnak.

Hírlevél feliratkozás
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy azonnal, az elsők között értesüljön kedvezményes ajánlatainkról!